12 reaktioner på ”Ordlös

      1. Jag undrade bara för jag har sett hur en del bilförare parkerar. Även om moderna traktorer har säkra lyftanordningar, så får man väl säga att det är klart olämpligt att parkera som den traktorföraren gjort.
        Svante

        Gilla

        1. Tror att det inte är tillåtet ens att ha lyftanordingen uppe när man lämnar traktorn. Det får väl alltid ligga på marken av säkerhetsskäl. Tror jag, alltså och det betyder att jag inte vet 😀

          Gilla

            1. Visade bilden för min snöröjare, och fick svaret: Inte straffbart så länge inget händer, men går en hydralslang av, och skada uppkommer blir det både skadestånds berättigat, och straffbelagt. Ingen försäkring gäller i en sådan situation, så har man något i huvudet ställer man inte en Traktor på det viset.
              Svante

              Gillad av 1 person

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s